biuro@jamat-przewierty.pl
32-014 Brzezie 444

przewierty horyzontalnePrzegląd zaawansowanych technologii i narzędzi wykorzystywanych przy wierceniu w skale

9 października, 2023
https://jamat-przewierty.pl/wp-content/uploads/2023/10/blog1.jpg

Technologia przewiertu w litej skale odbywa sie za pomocą zastosowania podwójnej żerdzi wiertniczej na maszynie.

Etap I Przejście pilotowe

Głowica z węglikami spiekanymi napędzana jest przez żerdź wewnętrzną. Jej głównym zadaniem jest urabianie twardego skalnego gruntu. W żerdzi tej też znajduje sie kanał przez który przepływa płuczka wiertnicza pod dużym ciśnieniem. Ona z kolei ma chłodzić urządzenie wiercące i pomagać w drążeniu otworu w gruncie.
Na końcu żerdzi zewnętrznych znajduje się tzw krzywka wiertnicza czyli obudowa sondy pilota odpowiedzialna za zmianę kąta wiercenia. Za pomocą możliwości obrotu tą żerdzią możemy sterować kierunkiem wiercenia

Etap ll Rozwiercanie i instalowanie rurociagu

Po wykonaniu przejścia pilotowego zakładany jest rozwiertak do skał np. Hole opener z wymiennymi ramionami i rolkami stożkowymi. Za nim instalowana jest rura i rozpczyna się proces już jak w klasycznym wierceniu HDD

Narzędzia do wiercenia i rozwiercania do gruntów skalistych

Do wiercenia pilotowego używamy głowic IADC i PDC występujące w różnych konfiguracjach skrzydeł węglikowych i kształtach skrawających.

wiercenie głowic IADC i PDC   wiercenie pilotowe głowic IADC i PDC

Do rozwiercania najtwardszych formacji skalnych używamy tzw. HOLE-OPENERA. Rozwiertak ten posiada wymienne ramiona i rolki urabiające w zależności od wymaganej średnicy wiercenia.

rozwiercenie formacji skalnych

 

Przykładowe modele wiertnic skalnych:

Wiertnica MT11XL  AT-BORETEC

Wiertnica MT11XL AT-BORETEC

WIERTNICA TRACTO 18ACS

WIERTNICA Vermeer D40x55 DR

Wiertnica Ditch Witch AT JT3020

 

Systemy NAWIGACJI głowicy pilotowej:

DCI F5 FALCON

Zestaw składa się z sondy nadającej sygnał, odbiornika i wyświetlacza znajdującego się w kabinie operatora wiertnicy.
Urządzenie pracuje w zakresie kilku częstotliwości 1.3kHz do 19.2kHz. Możliwe jest też połączenie kablowe i i w opcji pomiar siły instalacji rurociągu.

DCI F5 FALCON

UNDERGROUND MAGNETICS MAG 9

Nowy system Mag 9 oferuje łatwiejszy interfejs, zapewniający wyjątkową moc i wszechstronność. Dzięki standardowemu nadajnikowi Echo 50x, Mag 9 pozwala nie tylko na częstotliwości Sub kHz, zapewniając wyjątkową wydajność do głębokości 9m w 0,325 kHz, ale całkowicie eliminuje zakłócenia prętów zbrojeniowych i siatek drucianych, szybko przełączając się w locie na wysokie częstotliwości do 41 kHz, umożliwiając zasięg głębokości  do 45m.

UNDERGROUND MAGNETICS MAG 9