jamatprzewierty@gmail.com
32-014 Brzezie 444

PRZEWIERTY STEROWANEREALIZACJA

Przewiert w skale w miejscowości Bielsko-Biała

Pod koniec lipca 2023 roku w miejscowości Bielsko-Biała firma JAMAT Przewierty podjęła się wykonania bezwykopowego przewiertu w gruncie skalistym na odcinku ok. 130mb rurą PE DN160.

Po wykonaniu wizji lokalnej i zebraniu potrzebnych informacji, m.in. o kilku nieudanych próbach wiercenia przez inną firmę, zdecydowano, że najlepszym wyborem do tego zadania będzie użycie wiertnicy skalnej MT11XL Rockdrill.

Jest to maszyna niemieckiego producenta At-Boretec specjalizującego się głównie w wierceniu skalnym. Szczególnym atutem tej maszyny w tym przypadku okazały się jej gabaryty, bo bielskie kręte uliczki utrudniają wjazd samochodem typu TIR, natomiast wiertnica porusza się na ciężarowym 4-osiowym samochodzie, mimo że waży prawie 10T.

Przewiert wykonywany był na potrzeby elektroinstalacyjne i poprowadzenie  rurociagu DN160  pod zagospodarowanymi prywatnymi parcelami z pięknymi ogrodami, w związku z czym przekopanie tego odcinka nie wchodziło w grę. Już na pierwszej żerdzi wiertniczej napotkaliśmy na formacje piaskowca cieszyńskiego. Z każdą kolejną sztangą było coraz gorzej i postęp wiercenia jednej żerdzi wynosił nawet 20minut. Jednym z wielu utrudnień było to, że teren nie był prosty i równy, ale mocno pochylony i trajektoria przewiertu musiała być prowadzona dużą dodatnią inklinacją, aby „wyjść” na odpowiedniej głębokości.

Po przejściu pilotowym z głowicą PDC założono specjalny rozwiertak hole-opener, rozwiercono otwór do wymaganej średnicy i zainstalowano rurociągi PE. Całość operacji zamknęła się w jednym pełnym tygodniu pracy.

Miejscowość:
Bielsko-Biała
Długość:
132 m
Średnica rury:
160 mm
Wiertnica:
MT11XL Rockdrill
Czas wiercenia:
4 dni
przewierty w skale

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD PROBLEMEM?
My pomyślimy o skutecznym rozwiązaniu.

  • Horyzontalne przewierty sterowane
  • HDD – Horizontal Directional Drilling
  • Przewiert sterowany
  • Przewiert kierowany
32-014 Brzezie 444

Copyright © Strony internetowe hdr.pl